1. Plemiona polskie na Śląsku – początki osadnictwa
Pierwsza wiadomość w źródłach pisanych o plemionach polskich osiadłych na Śląsku pochodzi z IX wieku – jest to wykaz ludów zamieszkałych na wschód państwa Karolingów, czyli tzw. Geograf Bawarski. Umieszczono w nim takie nazwy plemion jak: Dziadoszanie (zamieszkiwali okolice Krosna i Głogowa), Golęszanie lub Gołęszyce (osiedlili się na Śląsku Opolskim, także na terenach koło Głubczyc, Raciborza, Koźla i Cieszyna), Bobrzanie (tereny górnego i średniego Bobru), Trzebowianie (zasiedlili okolice Legnicy), Ślężanie (grupowali się oni koło góry Ślęży, Kluczborka, Namysłowa, Brzegu i Nysy) – od których powstała nazwa całej dzielnicy.
Przypuszczalne rozmieszczenie plemiona na ziemiach polskich
Wikimedia Commons, na licencji CC
Geograf Bawarski, Descriptio civitatum et regionum ad septentrionalem plagam Danubii (pol. Opis grodów i ziem z północnej strony Dunaju)
Bayerische Staatsbibliothek München, H.misc. 33 t-16, S. 244
Nazwa Ślężan prawdopodobnie wywodzi się od polskich wyrazów gwarowych: ,,ślągwa” – wilgotne, mgliste powietrze, ,,ślęgnąć” – moknąć , nasiąkać wilgocią, ,,prześlągły” – przemoknięty.
Ziemie Śląska miały naturalny ośrodek w postaci góry Ślęży. Niskie wały z kamieni opasujące Ślężę potrafiłyby zatrzymać małe oddziałki napastników. Prawdopodobnie wały te zabezpieczały przed łupieżczymi napadami słowiańskich Serbów Połabskich, zamieszkałych na zachód od Śląska.
Pozostałości po grodzisku Gołęszyców – Lubomia. Widok grodziska często możliwy jest dopiero ze sporego oddalenia, dlatego badacze często korzystają (o ile pozwalają na to warunki) z tzw. zdjęć lotniczych
Wikimedia Commons, licencja CC 1.2 (fot. Przykuta)
2. Śląsk pod panowaniem piastowskim
Dagome iudex. Zwróć uwagę na trudny do odczytania sposób zapisu, który dodatkowo stosunkowo łatwo było sfałszować
Wikimedia Coomons, domena publiczna, Kopia z kodeksu Biblioteki Watykańskiej, Cod. Vatic. 3833, f. 87 and 87v
Pierwszą wzmiankę o panowaniu Piastów nad Śląskiem znaleźć możemy w regeście dokumentu z czasów pontyfikatu papieża Jana XV. Zawarty w nim opis państwa Mieszka I nie pozostawia wątpliwości, że na początku lat dziewięćdziesiątych ziemie te wchodziły już w skład jego patrymonium. W okresie rządów Bolesława Chrobrego doszło do konfliktu z Cesarstwem Niemieckim. W trakcie trzeciego etapu wojny walki toczyły się właśnie na Śląsku. Wojowie Bolesława skutecznie obronili gród – Niemczę, co znajduje swe potwierdzenie w niemieckiej kronice Thietmara.
Panowanie następcy Chrobrego – Mieszka II zakłócił konflikt z jego braćmi – Bezprymem i Ottonem. Skutkował on utratą tronu przez Mieszka i jego ucieczką do Czech. Najprawdopodobniej władztwo nad Śląskiem przejął wtedy Otto. Wykorzystując pomoc cesarską Mieszko II powrócił do kraju, jednak ewentualnej restytucji królestwa przeszkodziła jego przedwczesna śmierć. Kraj pogrążył się w chaosie buntów społecznych i reakcji pogańskiej, co wykorzystał książę czeski Brzetysław, pustosząc ziemie polskie.
Negatywną konsekwencją najazdu z lat 1038-1039 było oderwanie całego lewobrzeżnego Śląska. Swe panowanie nad tym terytorium usankcjonował czeski władca poprzez płacenie daniny cesarzowi, która pozwoliła mu na zatrzymanie tzw. duas regiones(tzn. Śląska i Opola).
Na mapie widzimy terytorium Śląska w granicach państwa piastowskiego. Przeanalizuj mapę i wyjaśnij, czego dotyczy zamieszczona na terytorium Śląska, oznaczona granatowymi strzałkami trasa.
Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach (wyk. EXGEO, www.exgeo.pl)
Odbudowa państwowości stała się pokłosiem rządów Kazimierza Odnowiciela – syna Mieszka II. W roku 1050 zdobył on ziemie śląskie, a cztery lata później na zjeździe w Kwedlinburgu usankcjonował swoje panowanie na tym terenem. Zmuszony został jednak do płacenia z nich trybutu w wysokości 500 funtów srebra i 30 funtów złota rocznie. Stał się tym samym wasalem cesarskim.
Jego syn – Bolesław Śmiały (Szczodry) wykorzystując spór o inwestyturę zaprzestał płacenia wzmiankowanej daniny, a dodatkowo podjął próbę zajęcia ziemi opawskiej. Liczne wojny prowadzone na pograniczu miały jednak swój negatywny skutek w postaci spustoszenia tej części Śląska. Największym sukcesem Śmiałego stała się jego koronacja na króla Polski w 1076 roku.
3. Pierwsze podziały terytorium Śląska
Patrymonialny charakter państwa polskiego, pozwalający władcy na swobodę decyzji w kwestii podziału terytorium, powodował częste zmiany własnościowe na ziemiach śląskich. Widoczne było to szczególnie po wygaśnięciu pierworodnej linii Piastów. W roku 1093 Władysław Herman wydzielił swemu, zrodzonemu z konkubiny, synowi – Zbigniewowi Śląsk, jako jego dzielnicę. Ziemię kłodzką, posag księżnej Judyty, przekazał z kolei Bolesławowi Krzywoustemu. Konflikt Zbigniewa z kasztelanami śląskich grodów, wspieranych przez Władysława Hermana i palatyna Sieciecha, zakończył się ponownym podziałem terytorialnym. Tym razem cały Śląsk, z wyłączeniem Wrocławia, znalazł się we władzy Bolesława Krzywoustego. Po śmierci ojca w roku 1102 podjął on kroki wojenne wobec swojego brata, którego parę lat później wygnał z kraju. Odwetowa wyprawa cesarza Henryka V, wspierającego usuniętego Zbigniewa, została powstrzymana przez Krzywoustego pod Głogowem i Wrocławiem. Zwycięstwo te wzmocniło jego pozycję; jako gwarant stabilizacji politycznej, uzyskał poparcie możnych śląskich. Celem jego wypraw stały się następnie Morawy, co wywoływało jednak akcje odwetowe. Przejściowo Morawianie zajęli nawet Racibórz i Koźle. Pokój zawarty został dopiero w roku 1115 w Nysie Kłodzkiej.
W roku 1132 książę czeski Sobiesław ponownie najechał Śląsk, spustoszenia sięgnęły linii Odry (spalono Koźle oraz około 300 wsi). Na mocy zawartego w Kłodzku pokoju (1137) Krzywousty utracił ziemię kłodzką i opawską, zaś Czesi zrzekli się trybutu.